Porodica Vučković iz Žablja započela je proizvodnju šampinjona u manjim objektima pre desetak godina. Kako se u međuvremenu pokazalo da je gajenje šampinjona isplativo proširili su proizvodnju i u devet objekata površine 550 metara kvadratnih, godišnje proizvedu oko 90 tona gljiva. Za uspeh u proizvodnji, pored velikog truda i zalaganja, neophodno je znanje, jer se svaka greška - skupo plaća. Sa plasmanom šampinjona Vučkovići nemaju problema. Sve što proizvedu, prodaju na novosadskim pijacama i megamarketima. A, kada je reč o unapređenju proizvodnje, za to je potrebna pomoć Ministarstva poljoprivrede u davanju podsticaja za inpute i povoljnih kredita za podizanje savremenih objekata. To bi doprinelo većoj popularizaciji gajenja šampinjona u Srbiji.
Porodica Vučković iz Žablja započela je proizvodnju šampinjona u manjim objektima pre desetak godina.
Kako se u međuvremenu pokazalo da je gajenje šampinjona isplativo proširili su proizvodnju i u devet objekata površine 550 metara kvadratnih, godišnje proizvedu oko 90 tona gljiva.
"Za uspeh u proizvodnji, pored velikog truda i zalaganja, neophodno je znanje, jer se svaka greška - skupo plaća", kaže za Radio-televiziju Vojvodine Dragan Vučković.
Sa plasmanom šampinjona Vučkovići nemaju problema. Sve što proizvedu, prodaju na novosadskim pijacama i megamarketima.
A, kada je reč o unapređenju proizvodnje, Vučković ističe da je za to potrebna pomoć Ministarstva poljoprivrede u davanju podsticaja za inpute i povoljnih kredita za podizanje savremenih objekata.
To bi, tvrdi on, doprinelo većoj popularizaciji gajenja šampinjona u Srbiji.